M18ONEPD30
  • bvseo_sdk, dw_cartridge, 18.2.0, p_sdk_3.2.0
  • CLOUD, getAggregateRating, 152ms
  • reviews, product
  • bvseo-msg: Unsuccessful GET. status = 'ERROR', msg = 'Not Found.';
M18 FUEL™ ONE-KEY™ 13mm Hammer Drill/Driver (Tool Only)
M18ONEPD30
  • reviews, product
Promotions
What's Included
Features
AUTOSTOP™ Control Mode, Enhanced Safety
Fast Drilling and Driving applications under load
13mm all-metal chuck with carbide teeth for maximum durability, grip and bit retention
All-metal belt clip for portability
LED light for better visibility in low-light situations
Only 175mm in length for access into tight spaces and reduced fatigue
POWERSTATE™ Brushless Motor delivers the power to complete a wide range of applications
Mechanical Clutch for consistency in driving a wide range of fasteners
Hammer Drill Mode for Fast Drilling into Brick, Block or Concrete
158 Nm of Torque
Product Summary
The M18 FUEL™ ONE-KEY™ 13mm Hammer Drill/Driver delivers the capability to drill large holes at high speed into densest materials. The cordless drill is a compact solution that features AutoStop™ Control Mode for Enhanced Safety. The POWERSTATE™ Brushless motor delivers power under load to complete 2-9/16" Self-Feed holes in dense woods for maximum productivity. At only 175mm in length, this drill offers maximum access and maneuverability in tight spaces. The AutoStop™ Control Mode offers enhanced safety for the operator by preventing over-rotation in a bind-up. With ONE-KEY™, users gain the ability to Customize, Track and Manage their tool. Operators can customize the AUTOSTOP™ Control Mode with Low, Medium, and High Sensitivity settings. Using the tool's tracking functionality, if ever lost or stolen, lock it out to protect your investment. The REDLINK PLUS™ intelligence ensures maximum performance and protects from overloads, heating, and over-discharge. The M18™ REDLITHIUM™ battery packs deliver maximum work per charge. The all-metal ratcheting chuck provides improved grip strength, durability, and corrosion resistance when compared to the previous generation. Our M18 FUEL™ ONE-KEY™ 13mm Hammer Drill/Driver is part of our M18™ system which is fully compatible with over 250+ solutions.
Overview Specifications What's Included Resources Reviews
Specifications
Platform M18 FUEL™ / ONE-KEY™
Voltage 18V
Type Cordless
Peak Torque 158 Nm (116.5 ft-lbs)
IPM 33,000
Max RPM 2,100
RPM 0 - 2,100
Chuck Type 13mm All Metal Ratcheting
Length 175mm
Width 60.5mm
Height 216mm
Weight 1.5kg
Warranty - Tool 5 Years
What's Included
M18 FUEL™ ONE-KEY™ 13mm Hammer Drill/Driver
Tool Only
X1
Bit Holder
X1
Side Handle
Belt Clip
Note:  (Not Included) Batteries & Charger
See it in action
See it in action