M18FMS184-0
  • bvseo_sdk, dw_cartridge, 18.2.0, p_sdk_3.2.0
  • CLOUD, getAggregateRating, 4ms
  • reviews, product
  • bvseo-msg: Unsuccessful GET. status = 'ERROR', msg = 'Not Found.';
M18 FUEL™ 184mm Dual Bevel Sliding Compound Mitre Saw (Tool Only)
M18FMS184-0
  • reviews, product
Promotions
What's Included
Features
Weighs only 11.74kg
Dual Bevel with stops at 45° and 48°
Over 600 cuts per charge
89mm Vertical Capacity (base against fence)
50x203mm Horizontal Capacity (lying flat at 90°)
92mm Nested Crown Capacity
Cam Locking Mitre Detent System
Shadow Cut Line Indicator for quickly lining up cuts
Integrated top and side carry handles for easy transportation
Product Summary
The M18 FUEL 184mm Dual Bevel Sliding Compound Mitre Saw was designed for the demand needs of the professional carpenter and remodeler. Designed to increase productivity and efficiency on the jobsite, the M18FMS184-0 combines the best in accuracy, portability and performance. Weighing in at only 11.74kg (without battery), the M18FMS184-0 is the Lightest Weight saw in its class. Dual bevel functionality provides users the most efficient and productive way make a variety of different cuts without flipping or turning the work piece. The combination of the POWERSTATE brushless motor and M18 REDLITHIUM™ 5.0Ah battery delivers over 600 cuts per charge for all day run-time on a single charge.
Overview Specifications What's Included Resources Reviews
Specifications
Platform M18 FUEL™
Voltage 18V
Type Cordless
No Load RPM 5,000
Battery M18™ REDLITHIUM™
Maximum Bevel Capacity 48/48
Max Miter Capacity 48/48
Capacity (Crown Nested) 92mm
Weight 11.74kg
Warranty - Tool 5 Years
What's Included