M18HMP7000
  • bvseo_sdk, dw_cartridge, 18.2.0, p_sdk_3.2.0
  • CLOUD, getAggregateRating, 166ms
  • reviews, product
  • bvseo-msg: Unsuccessful GET. status = 'ERROR', msg = 'Not Found.';
M18™ Mini Hydraulic Pump (Tool Only)
M18HMP7000
  • reviews, product
Promotions
What's Included
Features
Compatible with all 10,000 psi (700 Bar) rated single acting hydraulic hoses, cylinders, and tools.
Manual Valve – Controls return flow with precision and ease.
1 litre (60 in³) of usable oil allows you to fully extend a wide variety of small cylinders and tools to full stroke.
Compact and light weight design at only 5 kg.
Product Summary
The M18™ Mini Hydraulic Pump eliminates manual hydraulic pumping, delivering faster application speeds. By eliminating the need to manually pump, this solution vastly reduces fatigue, by significantly reducing muscle effort vs. hand pumps, delivering increased productivity and faster applications. The single-acting pump features 1 litre (60 in³) of usable oil to fully extend a wide variety of small tools and cylinders to full stroke. The single-acting hydraulic pump is designed to be fully compatible with all existing 10,000 psi (700 bar) single-acting rated hydraulic hoses and cylinders. A manual valve allows precise control over return flow, while a bladder window allows you to quickly gauge fluid levels. At 5 kg, this compact pump is highly portable and allows easy transport to your application. A trigger lock-out helps prevent unwanted tool activation in transport, set up, and tear down. The tool includes a Shoulder Strap and a 3/8” NPTF Female Quick Connect Cone Poppet Coupler (installed on the tool).
Overview Specifications What's Included Resources Reviews
Specifications
Platform M18™
Length 435mm
Width 137mm
Height 241mm
Weight 5kg
Warranty - Tool 3 Years
Valve Operation Manual
Output Flow Rate No Load: 0.3 l/min | 9500 PSI: 0.16 l/min
Usable Oil 1L
Cylinder Compatibility Single Acting
Max Operating Pressure 10,000 PSI