M18FBS125DO0
  • bvseo_sdk, dw_cartridge, 18.2.0, p_sdk_3.2.0
  • CLOUD, getAggregateRating, 318ms
  • reviews, product
  • bvseo-msg: Unsuccessful GET. status = 'ERROR', msg = 'Not Found.';
M18 FUEL™ (125mm) Deep Cut Dual-Trigger Band Saw w/ ONE-KEY™ (Tool Only)
M18FBS125DO0
  • reviews, product
Promotions
What's Included
Features
Dual Trigger Activation requires both hands on the tool for start-up.
With a wide jaw the M18 FUEL™ Deep Cut Dual-Trigger Bandsaw can cut up to 125mm x 125mm diameter pipes and strut safely and quickly.
Light weight and compact design allows for easy storage without compromising cutting capacity.
Product Summary
The M18 FUEL™ 125mm Dual-Trigger Deep Cut Bandsaw w/ ONE-KEY™ provides enhanced safety for onsite cutting with Dual-Trigger two handed activation, an integrated tether point and blade covers. The Deep Cut Dual-Trigger Band Saw provides user-demanded performance with the ability to deliver fast cuts, taking up to 42 seconds to cut Schedule 40 black iron pipe using an M18™ REDLITHIUM™ 5.0Ah Battery, eliminating multiple trips to the charger onsite. The M18FBS125DO0 is equipped with features to enhance the control of users cut while maximising the cutting experience through-out the jobsite. The POWERSTATE™ brushless motor delivers maximum power with up to 167.6 SMPM to increase productivity when removing material. With a Variable Speed Mode Select, and a feathering trigger to allow for control over the speed of cut on thicker metals. Developed with a tool-free adjustable shoe, to help guide the user through a straighter cut, and an LED work light to illuminate their application. Equipped with ONE-KEY™, this bandsaw wirelessly connects to a smartphone to track and manage the tool, providing users with visibility to where tools are across their network of jobs.
Overview Specifications What's Included Resources Reviews
Specifications
Platform M18 FUEL™ / ONE-KEY™
Voltage 18V
SMPM (Surface Metres per Minute) 96 | 131 | 167.6
Modes High | Medium | Low
LED Light Yes
Cut Capacity 126.9mm
Weight 5.1 kg (Tool Only)
Warranty - Tool 5 Years
Variable Speed 0 - 167.6 SMPM
Blade Size 1,140mm
Tool-Free Shoe Yes
Rafter Hook Yes
Intergrated Tether Attachment Yes
What's Included
M18 FUEL™ 125mm Deep Cut Dual-Trigger Band Saw w/ ONE-KEY™