M18FBS1250
  • bvseo_sdk, dw_cartridge, 18.2.0, p_sdk_3.2.0
  • CLOUD, getAggregateRating, 5ms
  • reviews, product
  • bvseo-msg: Unsuccessful GET. status = 'ERROR', msg = 'Not Found.';
M18 FUEL™ 125mm Deep Cut Band Saw (Tool Only)
M18FBS1250
  • reviews, product
Promotions
What's Included
Features
Deep Cut Capacity of 125mm x 125mm tackles the toughest of jobs.
Single trigger design for user convenience, enabling easier overhead cuts and faster start up.
Up to 78 Cuts per charge: in 41 mm uni-strut with an M18 REDLITHIUM™ 5.0Ah Battery.
Light weight and compact design allows for easy storage without compromising cutting capacity.
Up to 167.6 SMPM to provide the power needed to compete on the toughest applications.
Variable speed trigger & mode select: enhanced control.
Product Summary
The M18 FUEL™ 125mm kg, Deep Cut Band Saw delivers user-demanded performance with the ability to cut fast. Weighing only 4.8kg, the M18FBS1250 reduced weight means less user fatigue and easier adjustments for overhead cutting. Milwaukee's cordless Deep Cut Band Saw provides users with up to 78 cuts per charge in 41 mm uni-strut with an M18 REDLITHIUM™ 5.0Ah Battery, eliminating multiple trips to the charger onsite. The POWERSTATE™ brushless motor delivers maximum power and 167.6 SMPM to remove material faster and increase productivity. With Variable Speed Mode Select, and a feathering trigger to allow for control over the speed of cut on thicker metals. A tool-free adjustable shoe, to help guide the user through a straighter cut, and an LED Work light to illuminate their application means faster more accurate cutting with minimised adjustments. the M18 FUEL™ 125mm Deep Cut Band Saw is equipped with features to enhance the control of users cuts while maximising the cutting experience safely throughout the day.
Overview Specifications What's Included Reviews
Specifications
Platform M18 FUEL™
Voltage 18V
SMPM (Surface Metres per Minute) Maximum SMPM: 96 | 131 | 167.6
Modes 3
Blade Length 1,140 mm
Cut Capacity 125mm
Trigger Single
Length 531mm
Weight 4.8kg (Tool Only)
Warranty - Tool 5 Years
Variable Speed 0 – 167.6 SMPM
Warranty LED: Limited Lifetime
What's Included
M18 FUEL™ 125mm Deep Cut Bandsaw
M18FBS1250
X1
Blade
X1
Battery and Charger Not Included.
See it in action
See it in action