M18HCC-0C
  • bvseo_sdk, dw_cartridge, 18.2.0, p_sdk_3.2.0
  • CLOUD, getAggregateRating, 6ms
  • reviews, product
  • bvseo-msg: Unsuccessful GET. status = 'ERROR', msg = 'Not Found.';
M18™ FORCE LOGIC™ Cable Cutter with 400mm² Cu Jaws
M18HCC-0C
  • reviews, product
Promotions
What's Included
Features
Best balanced tool and easiest control due to one hand operation
Optimal blade geometry and patented anti-spreading jaw design delivers installation ready cuts.
Integrated hang hook that is compatible with hand lines for improved jobsite safety.
Product Summary
The M18™ FORCE LOGIC™ CABLE CUTTER with 400mm² Jaws delivers fast installation ready cuts. This open jaw, fully balanced in-line tool allows you to cut effortlessly in the tightest panels without looping. Featuring the best power to size ratio, this compact tool powers through 400mm² copper or 500mm² aluminium fast. Powered by the Milwaukee® POWERSTATE™ brushless motor and M18™ REDLITHIUM™ battery, this tool can make over 250 cuts per charge on a 2.0Ah battery, delivering maximum run-time and unmatched productivity.
Overview Specifications What's Included Resources Reviews
Specifications
Platform M18™
Voltage 18V
Type Cordless
Average Cut Speed 3.3 Seconds
Output Force 6 Tons
Battery M18™ REDLITHIUM™
Capacity 400mm² Cu / 500mm² Al
Length 355mm
Weight 2.1kg (without battery)
Warranty - Tool 5 Years
Warranty - Jaw 2 Years
What's Included
M18™ FORCE LOGIC™ Cable Cutter
M18HCC-0C
X1
400mm² Cable Cutter Jaw