M18FPS55-0
  • bvseo_sdk, dw_cartridge, 18.2.0, p_sdk_3.2.0
  • CLOUD, getAggregateRating, 307ms
  • reviews, product
  • bvseo-msg: Unsuccessful GET. status = 'ERROR', msg = 'Not Found.';
Discontinued
Discontinued
M18 FUEL™ 165mm Track Saw (Tool Only)
M18FPS55-0
  • reviews, product
Promotions
What's Included
Features
Smooth plunging action for easy plunge cuts
Variable speed dial for setting blade RPM to your application
Adjustable cam system to allows user to dial in track to rail fitment for laser straight cuts
Riving knife keeps materials from pinching on blade and reduces kickback
Easy slide depth scale allows for quick and accurate adjustments
Onboard tool storage for easy blade changes
Bevel stops at 22.5, 45 and 48 Degrees
Micro adjust depth knob for perfect depth setting
Compatible with 47.6mm Vac hoses.
Product Summary
Designed for the professional carpenter and remodeler, the M18 FUEL™ 165mm Track Saw from Milwaukee® delivers the Power to rip solid hardwoods, over 90% dust collection efficiency while providing the portability and precision users demand from a Track Saw. The Powerstate™ Brushless motor provides 5,600 RPM for finish quality and clean cuts. REDLINK PLUS™ intelligence ensures maximum performance and protection from overload, overheating, and over-discharge. The saw features a variable speed dial allowing for setting the speed of your application. The smooth, pivoting plunge motion allows for precision plunge cuts with an accurate depth of cut.
Overview Specifications What's Included Resources Reviews
Specifications
Platform M18 FUEL™
POWERSTATE™ Brushless Motor Yes
RPM 2,500 – 5,600
Blade Diameter 165mm
Arbor Size 20mm
Handle Style Overmolded
Length 363mm
Width 221mm
Height 274mm
Weight 4.1kg
Warranty 5 Year
What's Included
M18 FUEL™ 165mm Track Saw
M18FPS55-0
X1
40T FINISH Track Saw Blade
X1
Splinter Guard
Dust Bag
<em><a href="48080571.html">1,400mm (55") Guide Rail</a> sold separately</em>
Note:  (Not Included) Battery and Charger
See it in action
See it in action