M12ONEHPT0
  • bvseo_sdk, dw_cartridge, 18.2.0, p_sdk_3.2.0
  • CLOUD, getAggregateRating, 156ms
  • reviews, product
  • bvseo-msg: Unsuccessful GET. status = 'ERROR', msg = 'Not Found.';
NEW
NEW
M12™ ONE-KEY™ FORCE LOGIC™ Press Tool (Tool Only)
M12ONEHPT0
  • reviews, product
Tool Options
Tool Options
Tool Only
Tool Only
M12ONEHPT0
Kit
Kit
M12ONEHPT401P
Promotions
What's Included
Features
Balanced, in-line design suitable for one-handed use.
Press indicator provides visual assurance of a quality connection.
Industry competitive 32,000 cycles between calibration inspections.
Interchangeable jaws enable quick adjustments from 1/2" - 1-1/4".
Reporting, ​Inventory Management and Tracking ability provided by ONE-KEY™​.
FORCE LOGIC™ Press Tool monitors the force output to ensure quality connections
Product Summary
Overview Specifications What's Included Reviews
Specifications
Platform M12™
Voltage 12 V​
Type Cordless​
Force 24 kN​
Approx Cycle Time 4 Seconds​
Jaw Capacity 1/2" to 1 1/4" CU​
ONE-KEY Enabled Yes
Length 320 mm
Weight 1.7 kg​
Warranty 5 Years (Tool)
Pipe Capacity 12.7 mm to 38 mm (1/2” – 1½”) (Varies by Material)