M18CSX2-0
  • bvseo_sdk, dw_cartridge, 18.2.0, p_sdk_3.2.0
  • CLOUD, getAggregateRating, 162ms
  • reviews, product
  • bvseo-msg: Unsuccessful GET. status = 'ERROR', msg = 'Not Found.';
M18 FUEL™ SAWZALL™ Reciprocating Saw (Tool Only)
M18CSX2-0
  • reviews, product
Tool Options
Tool Options
Tool Only
Tool Only
M18CSX2-0
Kit
Kit
M18CSX2-502C
Promotions
What's Included
Features
POWERSTATE™ Brushless Motor provides fast cutting speed and power through tough applications
Anti-corrosion blade clamp delivers durability with less downtime due to corrosion
Built-in LED light illuminates work surface while cutting
Lever action QUIK-LOK™ blade clamp provides fast, easy blade changes
REDLINK™ PLUS Intelligence provides optimised performance and overload protection
Adjustable shoe
Hang hook
Product Summary
The M18 FUEL™ SAWZALL™ Reciprocating Saw is the next generation of legendary performance and durability, designed for the toughest applications on the job site. The M18 FUEL™ SAWZALL™ delivers fast cuts, as it leverages a POWERSTATE™ Brushless Motor to provide users with 3,000 SPM and 32 mm (1-1/4") stroke length for fast material removal. REDLINK™ PLUS Intelligence ensures maximum performance under stress, as well as protection from overloading, overheating, and over-discharging. The M18™ REDLITHIUM™ 5.0Ah Battery Pack (not included) delivers users runtime and provides more work per charge and more work over the life of the battery pack. The M18 FUEL™ SAWZALL™ Reciprocating Saw is designed to perform in demanding applications and is Milwaukee's most durable cordless reciprocating saw yet. A tool-free, wear-resistant blade change reduces downtime on the job, and an anti-corrosion blade clamp and metal reinforced battery rails provide long component life, standing up to tough jobsite conditions. The M18 FUEL™ SAWZALL™ Reciprocating Saw weighs less than the previous generation and features an adjustable shoe, integrated LED light, and a hanging hook for convenient storage on the job.
Overview Specifications What's Included Resources Reviews
Specifications
Platform M18 FUEL™
Voltage 18V
SPM 0 - 3,000
LED Light Yes
Blade Clamp QUIK-LOK™ Universal
Keyless Adjustable Shoe Yes
Stroke Length 32 mm (1-1/4")
Hang Hook Yes
Keyless Blade Clamp Yes
Length 434 mm
Weight 3.1 kg (Tool Only)
Warranty - Tool 5 Years
What's Included
M18 FUEL™ SAWZALL™ Reciprocating Saw
M18CSX2-0
X1
200 mm (8") 8/12 TPI Multi-Material Blade