M18BRAIW-0
  • bvseo_sdk, dw_cartridge, 18.2.0, p_sdk_3.2.0
  • CLOUD, getAggregateRating, 308ms
  • reviews, product
  • bvseo-msg: Unsuccessful GET. status = 'ERROR', msg = 'Not Found.';
M18™ Cordless Right Angle Impact Wrench (Tool Only)
M18BRAIW-0
  • reviews, product
Promotions
What's Included
Product Summary
The M18 Cordless Right Angle Impact Wrench offers users maximum access, and ultimate speed & control over their hard to reach fastening applications. Its 36mm head profile fits where pistol-grip impact tools cannot, and its extended paddle switch allows trademen to operate their tool from multiple grip points. This is the only tool in its class to offer multiple speed/torque modes through proprietary 2-Mode Drive Control.  REDLINK Intelligence provides optimized performance and overload protection using total system communication between tool, battery and charger. The M18 Cordless Right Angle Impact Wrench features an LED Light to illuminate work surfaces.
Overview Specifications What's Included Resources Reviews
Specifications
Platform M18™
Voltage 18V
Type Cordless
Anvil Type Friction Ring
Anvil Size 3/8"
Drive Size 9.5mm
Torque 40.7Nm (Mode 1), 8.3Nm (Mode 2)
IPM 0-2,400 (mode 1) 0-3,400 (mode 2)
No Load RPM 0-1,500 (mode 1) 0-2,250 (mode 2)
Battery M18™ REDLITHIUM™
Length 308mm (Head Diameter 53mm)