M18BRAID-0
  • bvseo_sdk, dw_cartridge, 18.2.0, p_sdk_3.2.0
  • CLOUD, getAggregateRating, 5ms
  • reviews, product
  • bvseo-msg: Unsuccessful GET. status = 'ERROR', msg = 'Not Found.';
M18™ Cordless 2-Speed 1/4" Right Angle Impact Driver (Tool Only)
M18BRAID-0
  • reviews, product
Promotions
What's Included
Features
36mm Head allows for greater access to complete a wider variety of applications.
2-Speed Drive-Control™ offers greater control over applications.
1/4" hex drive with 25mm bit acceptance for tighter accessibility and a wider range of useable accessories.
Extended paddle switch for multiple grip options.
Product Summary
The M18 Cordless 2-Speed 1/4" Hex Right Angle Impact Driver offers users maximum access, and ultimate speed & control over their hard to reach fastening applications.  Its 36mm head profile fits where pistol-grip impact drivers cannot, and its extended paddle switch allows trademen to operate their tool from multiple grip points.  This is the only tool in its class to offer multiple speed/torque modes through proprietary 2-Mode Drive Control.  REDLINK Intelligence provides optimised performance and overload protection using total system communication between tool, battery and charger. The M18 Cordless 2-Speed 1/4" Hex Right Angle Impact Driver features an LED Light to illuminate work surfaces.
Overview Specifications What's Included Resources Reviews
Specifications
Platform M18™
Voltage 18V
Type Cordless
Drive Size 1/4" Hex
IPM 0-2,400 (mode 1) 0-3,400 (mode 2)
No Load RPM 0-1,500 (mode 1) 0-2,250 (mode 2)
Battery M18™ REDLITHIUM™
Length 308mm