M18CHM-902C
  • bvseo_sdk, dw_cartridge, 18.2.0, p_sdk_3.2.0
  • CLOUD, getAggregateRating, 153ms
  • reviews, product
  • bvseo-msg: Unsuccessful GET. status = 'ERROR', msg = 'Not Found.';
Discontinued
Discontinued
M18 FUEL™ 40MM SDS Max Rotary Hammer Kit
M18CHM-902C
  • reviews, product
Promotions
What's Included
Features
MILWAUKEE® POWERSTATE™ Brushless Motor provides more power, more run-time, and longer life.
2-mode operation provides chipping and rotaion
Low 10.6m/s² vibration construction which enhances usage time per day
Safety clutch protects operator if drill bit jams
Product Summary
The M18 FUEL 40mm SDS Max Rotary Hammer utilises proprietary M18 FUEL technology to drill as fast as a corded SDS Max rotary hammers, deliver corded durability, and provide up to 20 minutes of continuous chipping. POWERSTATE Brushless Motor delivers 6.1J of impact energy for the more demanding, heavy-duty applications including dry coring and medium duty chipping in both concrete block and reinforced concrete. Powered by the new M18 REDLITHIUM™ HIGH DEMAND 9.0Ah battery pack which delivers up to 5X more run-time, 35% more power and runs 60% cooler than previous models. It also includes REDLINK PLUS Intelligence, a superior electronic system, preventing damage to the tool and battery from overloading and overheating.The M18 FUEL the 40mm SDS Max Rotary Hammer is part of MILWAUKEE’s complete cordless rotary hammer solution, ranging from Compact SDS Plus to SDS Max, all powered by the M18 REDLITHIUM™ battery system.
Overview Specifications What's Included Resources Reviews
Specifications
Platform M18 FUEL™
Voltage 18V
Type Cordless
IPM 0 - 3,000
No Load RPM 0-450
Blow Energy 6.1J
Battery M18™ REDLITHIUM™
Solid Bit Capacity 40mm (1-9/16")
Kit Yes
Handle Style D-Handle
Length 467mm
Width 76mm
Height 257mm
Weight 6.6kg
Warranty - Tool 5 Years
What's Included
M18 FUEL™ 40MM SDS Max Rotary Hammer (Tool only)