M18BLPD2-0
  • bvseo_sdk, dw_cartridge, 18.2.0, p_sdk_3.2.0
  • CLOUD, getAggregateRating, 159ms
  • reviews, product
  • bvseo-msg: Unsuccessful GET. status = 'ERROR', msg = 'Not Found.';
Discontinued
Discontinued
M18™ 13mm Brushless Hammer Drill/Driver (Tool Only)
M18BLPD2-0
  • reviews, product
Promotions
What's Included
Features
All-metal gear case and 13mm metal chuck: provide maximum durability.
Chuck type: 13mm all-metal ratcheting single sleeve.
Product Summary
The MILWAUKEE M18 13mm Brushless Hammer Drill/Driver delivers the maximum power while maintaining its compact size delivering longer run-time. The brushless motor was built and optimised specifically for the tool. Paired with built-in REDLINK power tool technology and REDLITHIUM™ batteries, the 13mm hammer drill provides efficient power delivery and longer battery life. The brushless drill's body is 180mm long and only 1.8kg with the 4.0Ah battery attached. The hammer drill/driver delivers 82Nm of torque and 0-550/0-1,800 RPM, tackling a wide range of drilling and fastening applications. It's small and light build allows for excellent control over the drill in overhead or tight spaces. The cordless, brushless 13mm hammer drill is built strong to last long with an all-metal gear case and 13mm metal chuck, getting the job done every time.
Overview Specifications What's Included Resources Reviews
Specifications
Platform M18™
Voltage 18V
Type Cordless
Torque 82Nm
IPM 0-8800/0-28800
RPM 0-550/0-1800
Chuck Type 13mm All Metal Ratcheting Chuck
Battery M18™ REDLITHIUM™
Length 180mm
Weight 1.8kg
Warranty 5 Years
What's Included
M18BLPD2-0
X1
Belt Clip
X1
Side Handle
Note:  (Not included) Battery and charger
See it in action
See it in action